Opublikowane 22 kwietnia 2017 4 minuty
bookmark_border

Arduino i majsterkowanie

Łatwo jest się nauczyć programować. Wiedza jest szeroko dostępna, koszty są niewielkie, indywidualną pomoc możemy uzyskać na wielu serwisach, ale jest jedna wada: wstępna niepraktyczność, bo przecież nasze pierwsze programy są niezbyt przydatne czy widowiskowe.

Moją odpowiedzią na ten problem jest połączenie elektroniki z programowaniem, krok w stronę robotów czyli Arduino.

Arduino

Arduino to platforma open-source skupiająca się na łatwym połączeniu elektroniki z programowaniem. Arduino sprzedaje płytki z mikrokontrolerem, które programujemy za pomocą Arduino IDE, takie płytki mają wyprowadzenia wyjść/wejść cyfrowych i analogowych w postaci pojedynczych pinów.

Arduino o wdzięcznej nazwie Uno

Płytki

Arduino ma w swojej ofercie masę płytek. Małe, duże, z różnymi portami, sposobami łączności (Bluetooth, Ethernet, WiFi) --- wybór jest wielki, ale to nie wszystko! Oprócz oficjalnych płytek na rynku znajdziemy masę klonów i produktów kompatybilnych z Arduino np. Teensy.

Teensy LC - niedawno co zamówiłem

Czy to trudne?

Nie, kod, który piszemy dla Arduino zwykle nie jest zbyt zaawansowany. Sam język Arduino to C, ale uproszczone, bo cały (?) spis języka zajmuje około dwóch stron A4. Wystarczy naprawdę niewiele czasu aby móc napisać coś fajnego w Arduino.

Co do elektroniki --- w sieci znajdziemy mnóstwo poradników zarówno w formie tekstu jak i wideo. Na kanale ElektroPrzewodnik znajdziecie sporą ilość dobrych filmów na ten temat. Od siebie powiem, że w praktyce jest to łatwiejsze niż w teorii.

Zabawa

Tworzymy! Może to być stacja pogodowa, alarm, zegar czy coś trochę bardziej skomplikowanego --- lampka włączająca się na klaśnięcie. Naszym polskim serwisem z świetnymi projektami jest majsterkowo.pl na którym znajdziecie też projekty z bogatszym Raspberry Pi czy tańszym modułem ESP8266.

Kluczem jest tutaj rozwiązywanie prawdziwych problemów, a nie budowanie dla samego budowania jak to bywa w większości różnych gotowych zestawów. Nauka lutowania --- niesamowicie satysfakcjonująca rzecz. Radość płynie też z takich banalnych, ale potrzebnych rzeczy jak: liczenie oporów, sprawdzanie obwodów czy testowanie modułów.

Gdybym tylko wiedział, że mogę stworzyć windę dla swoich postaci z Lego.

Inne zalety

Majsterkowanie jest czasem dla mnie ucieczką od zwykłego kodu. Lutowanie, klejenie i takie dziecinne programowanie jest dla mnie wspaniałą formą relaksu.

Kolejną zaletą to fakt, że często oszczędzam na tym relaksie np. swoje słuchawki naprawiłem kilkanaście razy zanim kupiłem nowe.

Moje stare Superluxy 668B

Znajomość elektroniki przydaje się też w zastosowaniu naukowym i debugowaniu swojego życia. Przykład? W sezonie zimowym zauważyłem, że powietrze w moim pokoju często było za suche. Zbudowałem prosty układ z czujnika DHT11, Arduino i buzzera. Prosty kod i miałem swój miernik jakości, który zaczynał pikać, gdy powinienem przewietrzyć pokój/ustawić wodę.

Pewnie kosztuje

Nie, zabawa w taką elektronikę nie kosztuje dużo. Taki podstawowy zestaw startowy wraz z Arduino Leonardo kosztuje 150 złotych. Jeśli chcemy zaoszczędzić to możemy próbować z chińskimi klonami czy nawet zbudować własne Arduino. Dużo elementów jesteśmy w stanie pozyskać z starych urządzeń a tych nie brakuje.

EOF

Zabawa w majsterkowanie wraz z Arduino to świetna zabawa i sposób na spędzenie wolnego czasu (nawet ze znajomymi*) gdy na dworze jest pochmurnie i zimno. Wejście w ten świat jest tak samo proste i względnie tanie jak wejście w świat programowania. Zachęcam was do wypróbowania takiej formy naukowej rozrywki.

* --- naprawa procesora przez wtykanie drucików w Socket.

Bartosz Wiśniewski

Full Stack do wszystkiego (serio). Z programowaniem mam do czynienia już od ponad 5 lat. Zajmowałem się tworzeniem aplikacji mobilnych i gier. Lubię Pythona, Go i JavaScript (ale tą dobrą stronę). Czasem buduję zabawki z Arduino.