Opublikowane 19 czerwca 2017 5 minut
bookmark_border

Co w trawie piszczy?

Minęły już prawie 2 tygodnie od ostatniego postu. Nie porzuciłem bloga, ale jest kilka rzeczy, które trzeba poprawić.

Nowa platforma bloga

Hugo to wspaniała platforma do blogowania, ale dalej jest to tylko generator statycznych plików. Potrzebuję czegoś więcej i nadarzyła się świetna okazja aby to zrealizować. Uczę się django, webowego frameworka do Pythona. W skrócie powiem, że jest bardzo produktywny. Przenoszę więc bloga na moją własną aplikację i montuje tam kilka featurów, których mi brakowało.

  • Nowy layout --- to mógłbym zrobić już w Hugo, ale po co pisać coś dwa razy. Zajawki? Proszę bardzo! O wiele czystszy i bardziej uporządkowany, to jest to!
    To jest wersja z bocznym panelem, która będzie występowała rzadziej.
    Porzuciłem zajawki na rzecz dużych ikon i widocznych tagów.
  • Obrazki --- ich ręczna edycja jest męcząca i django ma mnie w tym wyręczyć
  • Mobilność --- aktualnie, jeśli jutro mój dysk się spali to nie zobaczycie na tej platformie nowych postów. Chcę wolności od miejsca, komputera i edytora tekstu!
  • Dynamiczna zawartość --- wiem, że chciałbym aby mój blog trochę myślał

Co do kosztów i samego pisania aplikacji --- koszty się nie zmienią, VPS i tak będzie stał, a piszę bo może to być świetny projekt do ćwiczeń i pokazowy.

Gala Daj Się Poznać 2017

Długo myślałem co by tu o niej powiedzieć. Ludzie byli naprawdę wspaniali, co owocowało kameralną atmosferą. Pozdrawiam wszystkich tam zgromadzonych. W sensie tam, mam na myśli biuro Microsoftu i pub JABEERWOCKY, gdzie odbywał się afterek.

Stanowczo oczekujcie profesjonalnej relacji od Marcina Połowianiuka z Spider's Weba.

Filmy

Po nowym layoutcie przyszłej platformy bloga można coś zauważyć. Wszystko jest przystosowane do filmów, nawet ikony mają wymiar 16:9. To mój nowy cel --- filmy i jeszcze raz filmy. To prostu przyszłość i w moim odczuciu lepsza forma niż sam blog, który nie zniknie, bo za każdym filmem stoi pewien scenariusz i zapisanie swoich myśli jest tutaj bardzo przydatne.

Workdone

Mój projekt nie był ostatnio aktualizowany i jest pewien powód --- po prostu nie podoba mi się jego forma. Nie jestem fanem frontendu, ale jeszcze się nie poddałem. Spróbuję zacząć od zera i unikać zależności. Nowy JS nie jest dla mnie, nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego w backendzie stosujemy clean code, SOLID, wszystko takie piękne etc. a w frontendzie --- ma działać i tyle.

EOF

Blog jest żywy, ale potrzebuję czasu aby skończyć pewne projekty i nie wracać do nich.

Bartosz Wiśniewski

Full Stack do wszystkiego (serio). Z programowaniem mam do czynienia już od ponad 5 lat. Zajmowałem się tworzeniem aplikacji mobilnych i gier. Lubię Pythona, Go i JavaScript (ale tą dobrą stronę). Czasem buduję zabawki z Arduino.