Opublikowane 02 kwietnia 2017 5 minut
bookmark_border

Top 5 programów

Oto moja osobista lista 5 programów, które naprawdę cenię. Wszystkie są całkowicie darmowe i działają na aktualnym sprzęcie. Pomijam aplikacje Androida i gry. Lista będzie aktualizowania, stąd też brak cyferki w adresie posta.

Google Chrome

Nie pamiętam czego używałem przed Chrome. Chrome zawsze był mi bliski pod względem designu, funkcjonalności, tego jak przeglądarka powinna wyglądać. Omnibar (czyli zespolenie pola na adres strony i wyszukiwarki) to dla mnie naturalna rzecz. Nie potrafię powiedzieć czemu ktoś by chciał używać wyszukiwarki i pola adresu osobno, tak jak jest w Firefoxie.

Niezrozumiały podział dwóch kluczowych funkcjonalności i design wzorowany na Chrome. Dla mnie Firefox był zawsze w tyle.

Instalacja rozszerzeń jest prosta a ich wybór i ilość tych rzeczywiście przydatnych --- wspaniały. Rozszerzenia mogą też funkcjonować jako osobne okienka, tak robi np. Postman. Kolejną ważną dla mnie rzeczą jest to, że Chrome jest niezawodny. Jeśli się zawiesi (a robi to niezwykle rzadko) to przywrócenie kart to kwestia jednego kliknięcia. Nigdy nie miałem problemu z obsługą jakiejś technologii. Narzędzia deweloperskie są świetne a na przykład taki plugin Vue.js devTools potrafi je dodatkowo zbogacić.

Po prostu król.

7zip

Kiedyś wszyscy używali poczciwego WinRARa, wokół którego krąży legenda o licencji. Pewnego dnia znalazłem w sieci 7zipa, pobrałem, odpaliłem i już nigdy WinRARa na swoim komputerze nie widziałem. Prosty, pozbawiony niepotrzebnych funkcjonalności i niezawodny. Plusem jest sprawdzanie zgodności i dodatkowa pozycja w eksplorerze. Czego tu więcej chcieć?

IrfanView

IrfanView to ... przeglądarka zdjęć i jeszcze więcej. Masa ustawień, obsługiwanych formatów, pluginów (np. OCR) i rzeczywiście przydatnych funkcjonalności takich jak skalowanie, wycinanie, malowanie jak w paintcie i moja ulubiona --- przetwarzanie wielu plików naraz.

To co kiedyś wymagało ode mnie włączenia GIMPA (a kto kiedyś używał to wie, że może to potrwać chwilę) i w przypadku wielu plików musiałem każdy plik ręcznie edytować. Teraz, kilka kliknięć i gotowe. Bez tracenia flow.

Szybka prezentacja

Notepad++

Notepad to mój edytor na szybko. Żaden Atom, Visual Code nie był w stanie dorównać szybkością uruchamiania Notepadowi++. Tylko vim jest na tyle szybki aby mu dorównać, ale porównanie tych dwóch edytorów to jak porównanie touchpada i myszki.

Notepad++ może służyć jako główne narzędzia do programowania. Obsługuje wiele składni, formatów i daje się go świetnie spersonalizować. Ja jednak wolę Atoma do programowania, głównie we względu na pluginy i przystępniejszy wygląd.

U mnie Notepad++ zawsze trzyma jakieś pliki

KeePass 2

Jeśli dbasz o bezpieczeństwo a nie masz pamięci do haseł to wykorzystaj KeePassa. Sprawdzony menadżer haseł. Format plików KeePassa obsługuje wiele aplikacji mobilnych. Pozwala na porządną organizacje haseł. Logowanie nawet po kilku miesiącach nie będzie sprawiać problemu (co u mnie się często zdarza). Przed chwilą sprawdziłem i okazuje się, że mam ponad 50 różnych wpisów.

Zawsze się śmieje ze znajomego co hasło trzyma na pulpicie w pliku hasła.txt, choć sam kiedyś trzymałem hasła na kartce, dopóki jej nie zgubiłem.

EOF

Pamiętajcie, to jest tylko śmietanka z programów, których używam. Na codzień korzystam z znacznie większej ilości różnego softu np. Atom czy GIMP ale czuję, że te programy nie są jedynymi słusznymi opcjami w swoich sekcjach. Dla przykładu: GIMP nie potrafi poradzić sobie z zdjęciami w RAWie a Atom ma problem polskich znaków... to nie jest cecha topowego softu.

Bartosz Wiśniewski

Full Stack do wszystkiego (serio). Z programowaniem mam do czynienia już od ponad 5 lat. Zajmowałem się tworzeniem aplikacji mobilnych i gier. Lubię Pythona, Go i JavaScript (ale tą dobrą stronę). Czasem buduję zabawki z Arduino.