Opublikowane 14 maja 2017 5 minut
bookmark_border

DevLog #10

Męczące egzaminy i problem 90%.

Czas się zastanowić

Czas się kończy a Workdone jeszcze nie jest tam gdzie powinien. Czy to czas użyć swojego asa w rękawie? Nie chciałem używać Firebase, to po prostu byłoby za łatwe, zamiast tego postawiłem sobie wyzwanie stworzenia własnego backendu, ale aktualnie widzę, dlaczego Java nie jest popularna w webie poza enterprisem. Z tą decyzją jeszcze poczekam, może po maturach będę miał więcej chęci

Vue router

Workdone potrzebuje więcej niż jednego widoku. Routerów jakich można do tego użyć jest sporo, ale dla Vue.js został stworzony vue-router. Skonfigurowanie tego routera jest proste i oczywiste, gdy używamy Vue z ES2015. Bez niego część dokumentacji staje się nieprzydatna, ale to mnie nie powstrzymało.

Dashboard wyodrębniłem od głównej części aplikacji jako komponent. Następnie komponent zamieniłem jako rozszerzenie Vue co pozwala mi na przypisanie tego komponentu do zmiennej.

Vue.component('dashboard', {...

zamieniło się w

var Dashboard = Vue.extend({...

Później proces konfiguracji routera jest bardzo podobny i łatwy.

Próba rozdzielenia

Największym problemem przy pracy ze Springiem jest fakt, że nawet przy zmianie jednej linijki w CSSie cały Spring musi się przeładowywać. Dodatkowo trzymanie jakichkolwiek build toolsów JavaScripta w folderze resources powoduje indexowanie ich w IDE. Masakra.

Rozdzielenie frontendu z backendem nie jest niczym trudnym, chyba że używasz zewnętrznego OAuth. Pliki cookies, sesyjność, CORS i OAuth na środku powodują, że zadanie staje się problematyczne. Nie pomagają też poradniki w sieci, bo wyszukiwanie frazy OAuth z Springiem daje większości wyniki powiązane z tworzeniem własnego serwera OAuth, a nie o to mi chodzi.

Jeśli spędzasz nad problemem więcej niż godzinę z rzędu to lepiej sobie odpuść i wróć do niego później. To działa. Kiedyś męczyłem się nad jedną rzeczą, zmęczony położyłem się aby pomyśleć. Oczywiście zasnąłem. Wstałem o 5 i w 30 minut rozwiązałem problem. To jeszcze było w trakcie roku szkolnego :)

EOF

Naprawiłem kilka małych błędów, dodałem router i rozpocząłem side-project o nazwie Ace calcs --- kalkulator statystyk do MMO Ace Online.

Bartosz Wiśniewski

Full Stack do wszystkiego (serio). Z programowaniem mam do czynienia już od ponad 5 lat. Zajmowałem się tworzeniem aplikacji mobilnych i gier. Lubię Pythona, Go i JavaScript (ale tą dobrą stronę). Czasem buduję zabawki z Arduino.